Infolinka: 777 130 400 po - pá 9:00 - 17:00 (pauza: 12:00 - 13:00)

Šatní skříň či přímo šatnu?

Ke komfortu bydlení patří dostatek úložných prostor a přehledně uskladněné věci. Jak ovšem tyto dva požadavky vzájemně sladit ? Řešení představují vestavěné skříně s posuvnými dveřmi, jež mají mnohem větší úložnou kapacitu než skříně stojící samostatně. Anebo přímo vyhrazené prostory k ukládání oblečení a věcí, zkrátka šatny.

Klasika je cool

Klasické skříně jsou již několik let na ústupu. Do předsíní, komor, ale i do koupelen, ložnic a obývacích pokojů si razí cestu vestavěné skříně na míru, nejčastěji s pojízdným systémem dveří. Vestavěný nábytek se hodí do všech místností v bytě. Uplatníte jej jak v garsonce, tak i ve velkém domě.

Při volbě skříně je potřeba si rozmyslet, co zde budete skladovat a dle toho zvolíte buď jen policové nebo i závěsné šatní systémy, které doplníte výsuvnými tyčemi, otáčivými či výklopnými věšáky a zásuvkami. Praktické jsou i vyjímatelné koše na prádlo a obuv, drátěné kontejnery a rohové věšáky.

Popularita nadevše

A obzvlášť populárními se stávají vychytávky v podobě sklopného žehlicího prkna s držákem na žehličku, teleskopických tyčí na výše položená ramínka a držáku na mop. Současná podoba vnitřního vybavení skříňových stěn nabízí celou řadu doplňků, jež zvyšují přehlednost a pohodlí při ukládání oblečení.

Ramínková tyč a řada polic představují naprosté minimum, co musí taková skříň obsahovat. Na ponožky a spodní prádlo se pak hodí daleko víc výsuvné zásuvky s plným nebo průsvitným čelem. Velice praktické jsou výsuvné konzole na kalhoty či kravaty.

Taková skříň je pak zpravidla opatřena posuvnými dveřmi. A protože tyhle dveře nikde nepřekážejí, můžete celou skříň postavit i v úzkém průchodu, například vedle postele. Podobné šikovné jsou dveře v podobě harmoniky, kde se dvě křídla skládají ke straně.

A budou-li výplň dveří tvořit zrcadla, opticky se tím zvětší a prosvětlí celá místnost. Každý šikovný doplněk ovšem zvyšuje nejen standard takové skříně, ale i její výslednou cenu.

Kde bydlí oblečení

Kdo odmítá v jednotlivých místnostech skříně, ten může zvolit jiné řešení a to oddělenou šatnu. Tvoří ji obvykle samostatná místnost nebo prostor s vlastním vchodem, zpravidla v těsném sousedství ložnice, od které je oddělený posuvnými či skládacími dveřmi. 

Taková šatna má celou řadu výhod. Kromě toho, že uvolní v ostatních místnostech spoustu cenného místa, zajistí vzdušené a tedy i hygienické uložení šatů.

Rady a tipy jak vybrat nábytek